Warning: A non-numeric value encountered in /home/klient.dhosting.pl/tomaszkoln1/izo-stratton.pl/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841

Izolacja pianką PUR

Generowanie oszczędności, bezpieczeństwo dla zdrowia i środowiska to dzisiaj nadrzędne cele poszukiwania odpowiednich rozwiązań efektywnego ocieplania obiektów, niezależnie od ich przeznaczenia. Z pewnością niewątpliwą przyszłością termoizolacji jest izolacja budynków pianką poliuretanową. Dla coraz powszechnego kierunku w stronę budownictwa energooszczędnego ocieplanie pianką staje się nie tylko popularne, ale wręcz konieczne, ponieważ jest to materiał niezwykle energooszczędny, pozwalający na znaczne obniżenie kosztów utrzymania systemu ogrzewania i nierzadko klimatyzacji. Poza tym pianka poliuretanowa jest całkowicie neutralna dla naszego zdrowia: nie powoduje uczuleń i stanów alergicznych, nie przyczynia się do rozwoju pleśni i grzybów.

Trochę historii…

W Polsce ocieplanie budynków pianką PUR jest w zasadzie zauważalne od niedawna, ale historia poliuretanu sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku. Wynaleziona przez niemieckiego naukowca Otto Bayera, często służyła jako komponent lub substytut dla różnorodnych produkcji np. w przemyśle włókienniczym. Jednak jej pierwsza „kariera” jako pianki stosowanej w budownictwie rozpoczęła się w Kanadzie w latach pięćdziesiątych XX wieku (kilka lat wcześniej udało się odkryć możliwość jej spieniania). Początkowo wykorzystywano ją do aplikacji natryskowej podczas montażu np. okien i drzwi, gdzie doceniono ją za wyjątkową skuteczność izolacji, prostotę użycia i szybkość uzyskania oczekiwanego efektu. Zwrócono uwagę na znakomite wypełnienia wszelkich szczelin poprzez jej zwiększającą się objętość. Możliwość szerokiego zastosowania pianki poliuretanowej w budownictwie była już tylko kwestią czasu. Ocieplanie budynków z wykorzystaniem pianki PUR niepodzielnie króluje w Ameryce Północnej od lat osiemdziesiątych XX wieku, choć w naszym kraju swoich zwolenników zdobywa dopiero od kilku lat.

Dlaczego akurat pianka poliuretanowa?

Przede wszystkim warto korzystać z wieloletniego doświadczenia innych, którzy docenili już dawno niezwykłe właściwości izolacji natryskowej pianką PUR, a więc jej skuteczność w aranżacji komfortu użytkowania budynków poprzez doskonałą termoizolację i hydroizolację z gwarancją całkowitego bezpieczeństwa dla zdrowia przebywających w nich osób oraz pewnością braku negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Jak to działa?

Warstwa izolująca powstaje na skutek połączenia dwóch komponentów – poliolu (żywicy) i izocyjanianu, który jest utwardzaczem. Reakcja chemiczna oraz ciśnienie wytworzone w reaktorze natryskowym przekłada się na utworzenie pianki, którą aplikujemy na określone powierzchnie budynku. Zauważamy charakterystyczne dla niej pęcznienie, czy też inaczej – zwiększanie objętości oraz twardnienie. Powstaje zatem niezwykle trwała warstwa izolująca, całkowicie odporna na działanie wysokich i niskich temperatur, wody, wiatru i mikroorganizmów. Warto jeszcze raz zwrócić uwagę na istotny element ocieplania budynków pianką poliuretanową: zarówno w trakcie aplikacji, jak i po wykonaniu izolacji natryskowej powstała pianka PUR nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi i środowiska naturalnego. Tego rodzaju izolację cieplną z powodzeniem stosujemy zarówno w budynkach nowo wybudowanych, jak i już funkcjonujących na powierzchniach zewnętrznych oraz wewnętrznych.

Ocieplanie pianką PUR

Dla nowo powstałych budynków, w zależności od powierzchni (dach, ściany lub inne elementy obiektu) dedykowaną piankę natryskuje się w przestrzeń przygotowanej wcześniej konstrukcji – zazwyczaj drewnianej – do której inwestor później mocuje odpowiednie do przyszłych założeń aranżacyjnych elementy.

W przypadku już istniejących budynków mamy do czynienia z tzw. docieplaniem pianką poliuretanową. Co prawda procedura jest podobna, jak dla nowych obiektów, ale etap przygotowania do izolacji, ze zrozumiałych względów, wymaga np. wykonania otworów, przez które aplikowana będzie pianka. Oczywiście wybór określonego rozwiązania zależy od zastanych warunków i akceptacji inwestora, ale ze swej strony jako doświadczony wykonawca zawsze staramy się sprostać wszelkim oczekiwaniom.

IZO Stratton – profesjonalne ocieplenia pianką poliuretanową

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z ocieplaniem, czy też docieplaniem pianką PUR potencjalny inwestor z Poznania lub jego okolic powinien zdawać sobie sprawę, że ten rodzaj izolacji cieplnej wymaga zaangażowania przeszkolonej i doświadczonej w tym zakresie ekipy specjalistów posiadającej odpowiedni do natrysków sprzęt. IZO Stratton to zespół doskonale przygotowanych pracowników, którzy z wykorzystaniem najwyższej jakości produktów kanadyjskich i hiszpańskich (gwarancja 25 lat) oraz specjalistycznego sprzętu Wintermann 350 (urządzenie natryskuje pianki otwartokomórkowe i zamkniętokomórkowe) zapewniają utrzymanie efektu położonej izolacji natryskowej przez cały okres użytkowania obiektu. Z powodzeniem realizujemy ocieplania różnorodnych budynków pianką poliuretanową na terenie nie tylko Wielkopolski, ale również w wielu innych województwach.